Меню Закрыть

Папілярний рак щитовидної залози

Папілярний рак щитовидної залози: найчастіша ультразвукова модель

В попередніх публікаціях ми розглянули доброякісні колоїдні вузли, які є найчастішими серед утворень щитовидної залози та вузли групи фолікулярних неоплазій, характер яких визначається лише при післяопераційному патогістологічному дослідженні.

В цій публікації ми розглянемо злоякісну пухлину щитовидної залози — папілярну карциному, яка є найпоширенішою формою раку щитовидної залози.

Існує декілька характерних ультразвукових різновидів (діагностичних моделей чи симптомокомплексів) папілярних карцином, ультразвукові ознаки яких визначаються особливостями морфологічної будови цих пухлин.

Сьогодні я наведу реальний клінічний випадок, де ми розглянемо найчастішу ультразвукову модель папілярної карциноми, з якою спеціалістам ультразвукової діагностики доводиться мати справу при обстеженні пацієнтів з вузлами щитовидної залози. Ця ультразвукова модель повною мірою відповідає всім «традиційним» критеріям злоякісності вузлів щитовидної залози. Вона найбільш «впізнавана» і краще за інших правильно оцінюються, як злоякісна, при ультразвуковому обстеженні хворих.

Докладно цей різновид злоякісних вузлів, а саме ультразвуковий симптомокомплекс К8 — їх морфологічна будова, відповідні ультразвукові ознаки, результати пункційної біопсії та післяопераційного патогістологічного дослідження прооперованих хворих розглянутий в моєму учбовому клінічному атласі “Узлы щитовидной железы: современная диагностика и клиническое ведение. Атлас-руководство”, 2015 р, розділ 2.3.2. (стор. 159). Атлас є на сайті, його можна безкоштовно подивитись чи завантажити.

Як зазначено в Атласі, у прооперованих хворих вузли цієї ультразвукової моделі відповідали лише злоякісним пухлинам, приблизно половині (49%) всіх карцином щитовидної залози. Переважна більшість групи (97%) склали папілярні карциноми, у невеликій кількості випадків (3%) було встановлено медулярний рак.

Нещодавно у мене на прийомі була пацієнтка, у якої в одному з медичних центрів при скринінговому ультразвуковому дослідженні щитовидної залози випадково був виявлений вузол “з підозрілими ультразвуковими ознаками”. Оскільки центр не є профільним з ендокринологіі, пацієнтці було рекомендовано звернутися до відповідного спеціаліста. Таким чином вона звернулася до мене за консультативною допомогою.

При ультразвуковому дослідженні за допомогою новітньої ультразвукової системи Sante Integrale було чітко видно всі типові ознаки злоякісного вузла ультразвукової моделі К8 (фото):

  1. неправильна форма;
  2. нерівномірне зниження ехогенності;
  3. нечітка межа;
  4. відсутність кістозних порожнин;
  5. наявність гіперехогенних включень, у тому числі яскравих точкових.

Моє заключення УЗД: ехографічні ознаки папілярної карциноми (ПК). Рекомендована ТАПБ (тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія).

В даному випадку наявні всі переконливі ультразвукові ознаки злоякісного вузла, тому, згідно існуючому Міжнародному клінічному протоколу при вузлах щитовидної залози, це є абсолютним показанням до проведення пункційної біопсії, мета якої — підтвердити  (верифікувати) ультразвуковий діагноз.

Через три дні була проведена ТАПБ, де ультразвуковий діагноз злоякісності був підтверджений — встановлений цитологічний діагноз “папілярна карцинома” (фото).

Такий цитологічний діагноз вже є абсолютним показанням до оперативного лікування, що і було невдовзі зроблено. При післяопераційному патогістологічному дослідженні діагноз “папілярна” карцинома був підтверджений (фото).

Таким чином, випадково виявлений при ультразвуковому дослідженні рак щитовидної залози у молодої жінки, як це зазвичай і буває, досить швидко, менш, ніж за місяць був видалений. Це має значення для сприятливого довгострокового прогнозу при цьому захворюванні.

Надалі пацієнтка спостерігатиметься згідно “Клінічного протоколу післяопераційного ведення хворих на диференційований рак щитовидної залози”. Цей Протокол є на сайті.

Враховуючи фактори, що впливають на довгостроковий прогноз, насамперед, своєчасну точну діагностику та висококваліфіковане хірургічне лікування, у даному випадку він має бути сприятливим. Про всі фактори довгострокового прогнозу при диференційованому раку щитовидної залози на сайті також є докладна публікація “Клиническое поведение различных типов карцином и долгосрочный прогноз”.

Про прийом пацієнтів

На Головну