Меню Закрыть

"Фолікулярна туманність"

В цій публікації ми розглянемо макрофолікули (або розширені фолікули — рис. 1), які є збільшеними структурами нормальної щитовидної залози. Вони взагалі не є новоутвореннями, але при ультразвуковому дослідженні їх досить часто помилково трактують як “кісти”, “вузли з кальцинатами” і т.п., що насправді не має до цих новоутворень ніякого відношення, але така оцінка дуже лякає пацієнтів.

Рис. 1. Макрофолікули.

***рис.1 та рис. 2 — використані зображення з моєї учбової монографії для лікарів “Ультразвуковое исследование щитовидной железы. Атлас-руководство”, 2004 р

Макрофолікули мають унікальні ультразвукові знаки, головною з яких є специфічний ехосигнал “хвіст комети”, який ще у 80-х роках був виявлений та вивчений японськими дослідниками.

Ними встановлено, а згодом багатьма іншими дослідниками підтверджено, у тому числі і моїми власними багаторічними дослідженнями пухлин щитовидної залози, що “хвіст комети” — це єдина з окремих ультразвукових ознак, яка у всіх випадках вказує на доброякісність утворення. Про цю ультразвукову ознаку доброякісності утворень щитовидної залози є окрема публікація на сайті — “Хвіст комети”.

Що таке макрофолікули — вони є збільшеними нормальними фолікулами, з яких складається тканина щитовидної залози. Нормальні фолікули — це мікроскопічні структури, які містять колоїд, в якому розчинені гормони щитовидної залози. При ультразвуковому дослідженні фолікули не можна побачити, адже їх розмір всього близько 50 мікрон, а роздільна здатність людського ока та апаратів УЗД — від 100 мкм. Тому нормальна фолікулярна тканина щитовидної залози виглядає як однорідна сіра маса.

Але за деяких обставин, за моїми спостереженнями — це частіше проблеми із хворим горлом чи наявність в організмі хронічних вірусних інфекцій, наприклад, таких як герпес, деякі фолікули з невідомих причин значно збільшуються у розмірах і тоді вже їх можна побачити при ультразвуковому дослідженні.

Докладно макрофолікули розглянуті в моєму учбовому атласі “Ультразвуковое исследование щитовидной железы. Атлас-руководство”, 2004 р, розділ 3.4.2. “Макрофолликулы” (стор. 135). Атлас є на сайті, його можна безкоштовно подивитись чи завантажити.

Крім частої помилкової оцінки цих структур при ультразвуковому дослідженні недосвідченими спеціалістами, з ними повʼязана ще одна важлива особливість, яка навіть у досвідчених фахівців може викликати діагностичні проблеми.

За свою багаторічну практику мав змогу бачити вкрай рідкісні випадки, коли достатньо великий макрофолікул з часом втрачав свій первинний типовий вигляд правильної чорної кульки з ехосигналом “хвіст комети” всередині та перетворювався у нечітку, розмиту темну пляму. Це як у Всесвіті — була велика яскрава зірка, а потім, в кінці свого життя, вона зникла, перетворившись на велику хмару з пилу та газу, яку у телескопи ми бачимо як туманність.

Справа у тому, що саме такі ультразвукові ознаки — вигляд однорідної темної безформної плями, має також один із різновидів раку щитовидної залози — а саме папілярні карциноми солідної морфологічної будови (рис. 2). Відрізнити їх одне від одного лише за ультразвуковими ознаками неможливо, тому необхідні додаткові дослідження. За Протоколом при виявленні таких утворень потрібна пункційна біопсія (ТАПБ). Також може надати додаткову діагностичну інформацію і новітня технологія, така як молекулярно-генетичне дослідження пунктату, яке доповнює цитологічну діагностику.

Рис. 2. Рак щитовидної залози: папілярна карцинома солідної морфологічної будови.

Сьогодні я наведу саме такий рідкісний клінічний випадок. Нещодавно у мене на прийомі була молода пацієнтка, у якої в одному з медичних центрів при ультразвуковому дослідженні щитовидної залози був виявлений вузол “з підозрілими ультразвуковими ознаками”. Оскільки центр не є профільним з ендокринологіі, пацієнтці було рекомендовано звернутися до відповідного спеціаліста. Таким чином вона звернулася до мене за консультативною допомогою.

При ультразвуковому дослідженні у правій частці щитовидної залози виявлялося утворення неправильної форми, зниженої ехогенності, з нечіткою межею та відсутністю інших додаткових елементів (рис. 3). Як було зазначено віще, такі ознаки є типовими для злоякісних вузлів, які відповідають папілярним карциномам переважно солідної морфологічної будови (див. рис. 2).

Рис. 3. Безформне гіпоехогенне утворення правої частки щитовидної залози розміром 6 мм.

Докладно цей різновид злоякісних вузлів, а саме ультразвуковий симптомокомплекс К9 — їх морфологічна будова, відповідні ультразвукові ознаки, результати пункційної біопсії та післяопераційного патогістологічного дослідження прооперованих хворих розглянутий в моєму учбовому клінічному атласі “Узлы щитовидной железы: современная диагностика и клиническое ведение. Атлас-руководство”, 2015 р, розділ 2.3.3. (стор. 172). Атлас є на сайті, його можна безкоштовно подивитись чи завантажити.

Крім утворення у правій частці залози, у лівій частці ще виявлявся макрофолікул розміром 4 мм із всіма типовими ознаками цих структур (рис. 4).

Рис. 4. Макрофолікул розміром 4 мм у лівій частці щитовидної залози.

Побачивши темну пляму в одній частці та макрофолікул в іншій я відразу подумав про те, що є, хоч і досить мізерна вірогідність того, що ця пляма є залишком колишнього макрофолікула. Дуже рідко, але такі випадки в моїй практиці вже були. Вирішити це діагностичне питання можна тільки при пункційній біопсії, тому було рекомендовано її провести.

Моє заключення УЗД: підозра на ПК (папілярну карциному) правої частки. Рекомендована ТАПБ (тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія) (рис. 5).

Рис. 5. Заключення УЗД: підозра на папілярну карциному вузла правої частки.

В той же день ми зробили ТАПБ. Пункційну біопсію та цитологічне дослідження пунктату проводили найдосвідченіші спеціалісти країни.

За результатом цитологічного дослідження ультразвуковий діагноз підозри на злоякісність був знятий. Цитологічний заключення: “в пунктаті невелика кількість елементів тиреоїдиту”. Це абсолютно доброякісний результат (рис. 6).

Рис. 6. Цитологічне заключення: елементи тиреоїдиту.

Слід зазначити, що такий цитологічний опис — “елементи тиреоїдиту” і відповідає саме залишкам макрофікула, який раніше існував як цілісна колоїдна структура, а потім перетворився у невелику локальну ділянку тиреоїдиту, яку ми бачимо як “фолікулярну туманність”.

Результат молекулярно-генетичного дослідження пунктату утворення на рак був також негативним (рис. 7).

Рис. 7. Молекулярне-генетичне послідження пунктату вузла на рак: результат негативний.

Таким чином, виявлене при ультразвуковому дослідженні у молодої жінки утворення, схоже на рак щитовидної залози, їм не виявилося. Тому надалі пацієнтка буде лише спостерігатися, адже згідно міжнародного “Клінічного протоколу ведення хворих на вузли щитовидної залози” показань до оперативного втручання у неї немає.

Друзі, навіть у будь-якій загрозливій ситуації завжди є шанс, треба вірити на краще…

Про прийом пацієнтів

На Головну