Меню Закрыть

8 березня чи День матері

/Ніколи не бійтеся почати все спочатку. Там, де ми ставимо крапку, життя починається з великої букви/
___________________________
8 березня чи День матері
___________________________

8 березня

1910 року на Міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені за пропозицією Клари Цеткін та Рози Люксембург було вирішено святкувати Міжнародний жіночий день як день солідарності слабкої статі у боротьбі за економічне, соціальне і політичне рівноправ’я. Вперше Міжнародний жіночий день відзначали 19 березня 1911 року в деяких країнах Європи з вимогами жінок права голосу та займати державі посади, права на працю і припинення дискримінації на роботі. У 1914 році день 8 березня вперше відзначався одночасно в шести країнах: Австро-Угорській імперії, Данії, Німецькій імперії, Нідерландах, Російській імперії та Швейцарії.

Повна назва свята 8 березня — Міжнародний день боротьби за права жінок та міжнародний мир. А дату 8 березня вибрали не випадково — Клара Цеткін була у захваті від однієї старовинної німецької легенди.

У середньовіччі в Німеччині, як і у багатьох інших країнах, діяло правило першої ночі. Тобто дівчата кріпачки, які виходять заміж, мали віддати свою невинність не чоловікові, а своєму пану.

І ось в одному селі було велике свято — віддавали заміж вісім дівчат, і всі вони за дивним збігом мали імʼя Марта. Сім дівчат одна за одною входили в опочивальню до пана, а восьма відмовилася. Її схопили та насильно привели до замку. Роздягаючись, 8-ма Марта вихопила зі складок одягу ніж та вбила свого пана. Вона все розповіла коханому, після чого подружжя втекло і жило разом довго і щасливо.

Цю історію-легенду, як приклад першого виклику жінки проти свого безправʼя, у 1910 на зборах соціалісток у Копенгагені і разповіла Клара Цеткін. На честь цієї дівчини — восьмої Марти у Клари Цеткін та її подруги Рози Люксембург виникла думка заснувати 8 березня міжнародний жіночий день, в який жінки всього світу влаштовуватимуть мітинги та ходи, привертаючи увагу громадськості до своїх проблем.

1977 року Генеральна Асамблея ООН запропонувала державам-учасницям оголосити 8 березня Днем Організації Об’єднаних Націй для прав жінок і миру в усьому світі.
____________________

День матері

Відомо, що в 1908 році американка Анна Джервіс запропонувала заснувати День матерів. Мотивація була сумна, але зрозуміла — її мати передчасно померла, тому Джервіс хотіла, щоб всі діти на цій Землі щорічно вшановували своїх мам. Вона довго писала листи з ініціативою і домоглася результату — в 1910 році штат Вірджинія перший визнав День матері як офіційне свято.

Потім, крок за кроком, все більше штатів почали впроваджувати у себе це свято. А вже 1914 року тодішній президент США Вудро Вільсон оголосив про створення Дня матері — національного свята всіх матерів Сполучених Штатів. Відтоді ця подія завжди припадає на другу неділю травня. Після Першої світової війни цей день став популярним у Європі. Нині вже 85 країн світу святкують День матері саме другої неділі травня.

Офіційно в Україні святкують День матері з 1999 року, з того часу, як президент Кучма підписав відповідний указ, згідно якого День матері в нашій країні відзначається офіційно кожної другої неділі травня. У цьому році воно припадає на 14 травня.

Але насправді, українці цей день святкували і раніше. Особливе свято — День матері в Україні вперше влаштував Союз українок в Канаді. Сталося це 1928 року. А вже наступного року ініціативу підхопив Львів. Того ж 1929 року «Союз українок» запропонував створити День матері на Тернопільщині. Справжньою традицією для українців стало проведення різноманітних концертів відомих зірок, фестивалів та інших урочистих заходів. Відтоді День матері в Україні почали святкувати дуже гучно.

1939 року радянською владою було заборонено святкування Дня матері. Лише у 1990 році зусиллями різних громадських організацій на чолі з «Союзом українок» свято було повернуто до України.

Зазвичай у цей день діти дарують своїм матерям приємні подарунки, влаштовують святкові вечері, говорять милі та добрі слова. Навіть найменші українці намагаються потішити неньку своїми малюнками та іншими творчими роботами.

Друзі, далі я висловлю суто нашу з дружиною, субʼєктивну точку зору, на якій ми зовсім не наполягаємо. Безумовно, кожен вирішує сам.

З святом 8 березня ми виросли, воно ще з дитинства, юнацтва, молодості. Воно з нами було все наше життя. Безумовно, до нього звикли, безумовно, що з ним розлучитися дуже важко. Але, з іншого боку, воно має комуністичне походження та сутність, а зараз воно асоціюється з чимось спільним із ними. Цього року року я вже не бачив вітань нашим чоловікам з “чоловічим святом 23 лютого”, бо вже всі розуміють, чиє це свято. Так само і з 8 березня — ми вважаємо, що найкраший подарунок в цей день для наших українських жінок — це квіти на могилах знищених оккупантів.

На прохання моєї дружини, з яким я повністю згоден, з минулого року 8 березня більше не є для нас святом, натомість світлим жіночим святом став Міжнародний День матері — як у всьому цивілізованому світі.

Фото — Київске метро під час ракетної атаки росіян

Березень 2023 р.